Inkontinencia - samovoľný únik moču a stolice


Inkontinencia je obvyklým príznakom u každej formy demencie. Objavuje sa už v strednom štádiu Alzheimerovej choroby. U multiinfarktovej demencie aj na začiatku. Inkontinencia môže byť prvý príznak jednej z liečiteľných foriem demencie zvanej normotentný hydrocefal.

Inkontinenciou trpí asi 40 - 60% chodiacich dementných pacientov. Dá sa väčšinou úspešne liečiť. Najčastejšou príčinou liečiteľnej inkontinencie moču je akútny stav zmätenosti, infekcia, zápcha, užívanie určitých liekov, ale napríklad aj imobilita. Skôr než ju označíme za trvalú, treba chorého dôkladne vyšetriť.

Dementným pacientom uniká moč ešte pred príchodom na toaletu. Preto musia mať k dispozícii nočníky a ľahko snímateľný odev (tzv. suché zipsy). Neraz nedokážu v nervozite nájsť cestu na WC. Pomôžu im výrazné, farebné, dobre rozlíšiteľné znaky (lepšie ako nápisy).

Pri trvalej inkontinencii je potrebné pacienta pravidelne každé 2 - 3 hodiny vodiť na záchod. Najmä ráno, pred spaním a raz počas noci. Uľahčením je použitie nočníka a večerné obmedzenie príjmu tekutín. Treba oddialiť zavedenie trvalého katétra. Ohrozuje pacienta infekciou a negatívne vplýva na jeho psychiku. Do úvahy prichádza u ťažkých, nezvládnuteľných prípadov.

Skorá diagnóza i správny prístup dokážu znížiť zaťaž pacienta, výkon ošetrujúcich, ako aj nevyhnutné náklady.